Przestrzeń cyfrowa jest pełna wypowiedzi na Państwa temat. Ludzie mówią o Waszej marce, nazwisku, oceniają i komentują, niezależnie od tego czy wsłuchujecie się w te głosy, czy nie. W S&O uważamy, że słuchanie zawsze jest właściwym wyborem, ponieważ pozwala nie tylko na powstrzymanie ewentualnego kryzysu medialnego, ale i podjęcie odpowiednich działań w jego trakcie. Dzisiaj kryzys medialny porusza się z prędkością właściwą dla mediów społecznościowych. Żyje na facebooku, twitterze, Instagramie i youtube. I funkcjonuje w czasie rzeczywistym. Pierwszym krokiem w planowaniu komunikacji kryzysowej jest nauka słuchania, pozwalająca na zidentyfikowanie i analizę wczesnych sygnałów ostrzegawczych i pojawiających się trendów. Aktywne włączenie się w główny nurt informacji pozwala kontrolować wiadomości i ograniczać rozprzestrzenianie się dezinformacji. Gdy jesteśmy świadomi sytuacji, która może przerodzić się w medialny kryzys należy podjąć adekwatne kroki w celu uspokojenia nastrojów. Krótki czas reakcji jest jednym z głównych czynników skutecznego zarządzania sytuacją kryzysową. Niekiedy należy przeprosić, innym razem zażądać przeprosin. Zdementować doniesienia lub je potwierdzić, opracować sprostowanie, a w ostateczności wystąpić na drogę sądową. Czasami najlepszą reakcją jest oczekiwanie, a czasami szybkie podjęcie działań jest kluczowe.

W S&O jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze i mamy doświadczenie w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi. Dlatego S&O oferuje swoim Klientom usługę prowadzenia codziennego monitoringu mediów drukowanych i elektronicznych, pozwalającą na skuteczne podejmowanie działań zarówno przed, jak i w trakcie sytuacji kryzysowych.

Oferowana przez S&O usługa monitoringu mediów polega na wyszukiwaniu określonych informacji w artykułach i wzmiankach prasowych oraz audycjach nadawanych przez radio, TV, agencje informacyjne, a także dostępnych w internecie, a w szczególności na blogach i wpływowych serwisach społecznościowych takich jak facebook, twitter, czy kanał youtube. Wyszukane materiały są przetwarzane i analizowane w sposób adekwatny dla celu monitoringu oraz potrzeb Klientów. W wyniku procesu monitoringu otrzymuje się zestaw niezbędnych informacji, które następnie wykorzystywane są m. in. do analizy wizerunku, śledzenia tendencji rynkowych, a także kontroli sytuacji kryzysowych.

W S&O jesteśmy zdania, że przy dobrym zarządzaniu, kryzys medialny może okazać się szansą na wzmocnienie własnej reputacji, ocieplenie marki, umocnienie pozytywnych relacji z lojalnymi wyborcami i przyciągnięcie nowych.

Adresatami usługi monitoringu mediów są: administracja państwowa, partie polityczne, politycy, sektor finansowy, małe i średnie firmy oraz międzynarodowe koncerny.